پمادی برای از بین زمینه باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک

پمادی برای از بین زمینه باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک

تحقیقات کالج پزشکی دانشگاه سینسیناتی نشان می‌دهد که استفاده از یک داروی موضعی به نام AB569، ترکیبی از نیتریت اسیدی شده و EDTA (یا اتیلن دی آمین تترا استیک اسید) باعث از بین رفتن باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک و درعین‌حال بهبود زخم‌ها در انواع آسیب‌های سوختگی می‌شود.

AB569 در سال 2018 توسط دانیل هاست، دکترا، استاد گروه ژنتیک مولکولی، بیوشیمی و میکروبیولوژی در کالج پزشکی UC به ثبت رسید. تحقیقات نشان داده است که AB569 تقریباً تمام باکتری‌های بیماری‌زا را که بدون مقاومت اکتسابی مشاهده‌شده آزمایش‌شده‌اند، از بین می‌برد. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، این باکتری‌ها، ازجمله سودوموناس آئروژینوزا (MDR-PA) مقاوم به چند دارو، برخی از جدی‌ترین پاتوژن هایی هستند که مقاومت چند دارویی و خواص بیماری‌زای افزایش یافته را نشان می‌دهند.

هاست می‌گوید: «باکتری‌های مقاوم به چند دارو، که اغلب «سوپر میکروب‌ها» نامیده می‌شوند، یک مشکل بهداشتی جهانی هستند که همیشه در حال رشد هستند. “در نتیجه، نیاز اساسی به توسعه داروهای ضد میکروبی جدید و موثر برای پیشگیری، درمان و ریشه‌کنی و التیام چنین زخم‌هایی وجود دارد که توسط خطرناک‌ترین پاتوژن بیماران سوختگی معروف به MDR-PA ایجاد می‌شوند.

هاست می‌گوید AB569 نه‌تنها MDR را از بین می‌برد، بلکه روند بهبود زخم را نیز تسریع می‏کند. همچنین  این تحقیق نشان می‌دهد که AB569 به‌طور هم‌افزایی برای کشتن همه گونه‌های پاتوژن زخم سوختگی انسان عمل می‌کند. “درعین‌حال، کاربرد موضعی AB569 به‌طور قابل‌توجهی واسطه‌های ضدالتهابی را افزایش می‌دهد. که باعث می‌شود ترمیم اپیدرم بهبودیافته و روند بهبود سریع‌تر و مؤثرتر اتفاق بیفتد.”

AB569 در ابتدا به‌عنوان یک درمان بالقوه برای بسیاری از ارگانیسم‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک که باعث عفونت‌های ریوی در بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک و بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) و بسیاری از عفونت‌های استفاده‌شده بود. هاست گفت: علاوه بر مقابله با COPD و فیبروز کیستیک، AB569 ممکن است در درمان عفونت‌های مربوط به سوختگی‌های شدید، اختلالات دستگاه ادراری، اندوکاردیت و دیابت نیز موثر باشد.

این مطالعه شواهد پایه‌ای محکمی ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد AB569 می‌تواند به‌صورت موضعی برای درمان آسیب‌های پوستی بسیار مشکل‌ساز ازجمله زخم، سوختگی، انفجار و عفونت‌های احتمالی دیابتی در بیماران  استفاده شود.

مرجع:

Amanda Barry et al, AB569, a Novel, Topical Bactericidal Gel Formulation, Kills Pseudomonas aeruginosa and Promotes Wound Healing in a Murine Model of Burn Wound Infection, Infection and Immunity (2021). DOI: 10.1128/IAI.00336-21

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.