درباره ما

زخم‌های مزمن و اختلالات ترمیمی مرتبط با آنها یکی از مشکلات بزرگ حوزه درمان به‌حساب می‌آید و این اختلالات می‌توانند علاوه‌بر گسترش آسیب‌های بافتی منجر به تخریب بافت‌ها، تشدید عفونت، ضرورت انجام قطع عضو مبتلا و درنهایت مرگ زودهنگام گردند. روند طولانی‌مدت اختلال و ضرورت انجام مداخلات متعدد تشخیصی و درمانی به‌دلیل صرف هزینه‌های مالی بالا، بار اقتصادی قابل‌توجهی به نظام سلامت تحمیل می‌کند.

ازطرف‌دیگر سیر فزاینده جمعیت سالمند در سال‌های آتی و افزایش شیوع بیماری‌های مزمن و غیرواگیر نظیر دیابت و اختلالات عروقی در آینده نزدیک سیر صعودی بروز زخم‌های مزمن را به‌دنبال خواهد داشت. دراین‌راستا سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران از سال‌ها پیش تحقیقات گسترده‌ای را در حوزه عوامل مؤثر در بهبود زخم‌های مزمن و ترمیم بافت در مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی آغاز کرده است و در سال 1397 باهدف انجام پژوهش‌های بنیادی و کاربردی در حوزه‌های علوم پایه و بالینی، پژوهشکده فناوری‌های زخم و ترمیم بافت یارا را تأسیس نموده است تا بدین‌وسیله با به‌کارگیری فناوری‌های پایه و پیشرفته در تولید نمونه بومی زخم‌پوش‌های رایج در زخم‌های مزمن و محصولات پرکاربرد این حوزه بتواند ضمن جلوگیری از خروج میلیون‌ها دلار ارز بابت وارادت انواع زخم‌پوش‌ها شرایطی مناسب را برای استفاده از توانمندی‌های علمی داخل کشور مهیا نماید.

این پژوهشکده توسعه همکاری‌های بین‌المللی ازطریق اجرای طرح‌های پژوهشی، فعالیت‌های آموزشی و برگزاری کنگره‌های علمی را نیز در محور فعالیت‌های خود دارد.

ن

ستاد پژوهشکده